Strony

26 lutego 2015

"Kulturowe" podsumowanie miesiąca #2

Miesiąc dobiega końca, czas na książkowe podsumowanie. W lutym przeczytałam 7 książek. Są to o dwie więcej niż w styczniu, więc jestem zadowolona, chociaż liczyłam na większą ilość. No ale nie przedłużając....Na zdjeciu nie ma książki pt "Idź, zapytaj Alice", bo jak zwykle zapomniałam zrobić zdjęcie.



"Jutro 2 - w pułapce nocy" John Marsden
Mam na imię Ellie. Coś wam opowiem.
To były nasze najlepsze wakacje. Ale po powrocie zastaliśmy coś, co na zawsze zmieniło nasze życie. Jeszcze nigdy nie mieliśmy takich kłopotów.
Na początku było nas ośmioro, teraz została szóstka. Nie wiemy, co się dzieje z dwójką naszych najlepszych przyjaciół. Umieramy ze strachu i bardzo za nimi tęsknimy. I dlatego, chociaż to niebezpieczne, a nasz plan nie jest idealny, spróbujemy ich odbić, nawet jeśli nie mamy pojęcia, co przyniesie jutro.
A ja? Chyba się zakochałam. Nie wiem, czy to najlepszy czas na takie rzeczy.


Przeważnie gdy coś zaczynam to staram się to skończyć. Seria "Jutro" jest typową książką dla młodzieży, jednak nie odrzuca tak bardzo. Lekka, myślę że uda mi się przeczytać wszystkie części, o ile będą w bibliotece.

"Pan Tadeusz" Adam Mickiewicz
Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, wydany po raz pierwszy w 1834 roku w Paryżu, to arcydzieło polszczyzny, epos narodowy, który stał się dla wielu pokoleń niewyczerpanym źródłem natchnień, fundamentem patriotycznych wzorów i przywołań pięknych, starodawnych szlacheckich tradycji. Można w nim jak w wiecznie żywym zwierciadle zobaczyć dawne gusta i obyczaje, stroje, zabawy i popularne potrawy, podziały stanowe, rytuały i sposoby rozumienia świata. 

Już wcześniej pisałam, że Mickiewicza nie lubię. "Pan Tadeusz" nic nie zmienił. Po prostu nie.

"Szukając Alaski" John Green
  Porównywany z przełomowym "Buszującym w zbożu" J.D. Salingera literacki debiut Johna Greena to powieść o myślących i wrażliwych młodych ludziach. Zbuntowanych, szukających intensywnych wrażeń i odpowiedzi na najważniejsze pytania: o miłość, która wywraca świat do góry nogami, o przyjaźń, której doświadcza się na całe życie.
Niezapomniana opowieść o odkrywającym życie Milesie zakochanym w szalonej, zbuntowanej Alasce, dzięki której odnalazł Wielkie Być Może – czyli najintensywniejsze i najprawdziwsze doświadczenie rzeczywistośc


O ile opis książki  bardzo banalny to jej treść taka nie była. Zaskoczyła mnie bardzo ta książka, bo "Gwiazd naszych wina" tego samego autora w ogóle do mnie nie przemówiła. Z kolei o tej myślałam ze znowu będzie wielkie love story po miesiącu znajomości. Baardzo się pomyłam, oj bardzo. Polecam!

"Jak dbać o włosy" Anna Kołomycew
Wypadanie włosów, łupież, przesuszenie, zniszczone końcówki — to tylko kilka problemów, z którymi borykamy się na co dzień. A przecież jest ich znacznie więcej! Niektóre z nich to wynik kłopotów ze zdrowiem, jednak z większością spraw będziesz w stanie poradzić sobie bardzo szybko, w dodatku samodzielnie. Niezależnie od wieku, wolnego czasu i kondycji czupryny! Zdrowe, piękne, lśniące włosy to Twoja wizytówka i dobry wskaźnik tego, co dzieje się w Twoim organizmie. Warto poświęcić im nieco uwagi.

Jakże się zdziwiłam gdy znalazłam tą książke na półce w bibliotece. Bardziej ją przejrzałam niż dokładnie przeczytałam, z większością informacji byłam juz obeznana - od dawna czytam bloga Anwen. Jest to po prostu krótkie streszczenie jej bloga. Dosyć przydatne.

"Idź, zapytaj Alice" Anonim
 Zdumiewający, prawdziwy zapis walki nastoletniej dziewczyny z kuszącym, choć śmiertelnie niebezpiecznym światem narkotyków jest wstrząsającym ostrzeżeniem przed plagą, która w tym stuleciu dotknęła większość społeczeństw. Napisany bezkompromisowym i szczerym językiem, dziennik Alice prowokuje i zmusza do myslenia 

Krótka ksiażka, zawierająca fragmenty pamiętnika głównej bohaterki. Lubię książki na faktach, zwłaszcza te o narkotykach. Na tą natrafiłam się przypadkiem, ale szybko się czyta, ciekawa.

"Zaginiona dziewczyna" Gillian Flynn
Jest upalny letni poranek, a Nick i Amy Dunne obchodzą właśnie piątą rocznicę ślubu. Jednak nim zdążą ją uczcić, mądra i piękna Amy znika z ich wielkiego domu nad rzeką Missisipi. Podejrzenia padają na męża. Nick coraz więcej kłamie i szokuje niewłaściwym zachowaniem. Najwyraźniej coś kręci i bez wątpienia ma w sobie wiele goryczy – ale czy rzeczywiście jest zabójcą? Z siostrą Margo u boku próbuje udowodnić swoją niewinność. Jednak jeśli Nick nie popełnił zbrodni, gdzie w takim razie podziewa się jego cudowna żona?

To była jedna z takich nazywanych przeze "tramuatycznych" książek haha. Gdy ją skończyłam to aż nie mogłam uwierzyć w postępowania głównego bohatera. Wciągająca, czytałam wszędzie byleby tylko trochę przeczytać. Polecam tym którzy obejrzeli film, bo o wielu szczegółach ważnych tak nie wspomniano.

"Eragon" Christopher Paolini
Eragon, młody wiejski chłopak znajduje niebieski kamień i przynosi go do domu. Ale zanim udaje mu się sprzedać go handlarzowi, z „kamienia” wykluwa się szafirowy smok, Saphira. Smoka próbuje ukraść zły Urgals, który brutalnie morduje wuja Eragona. Chłopcu i smoczycy w ostatniej chwili udaje się uciec. Od tej chwili Eragon poprzysięga zemstę mordercy wuja i wyrusza na wyprawę by uratować świat i stać się ostatnim legendarnym Jeźdźcem Smoków.
Poczekajcie, to nie wszystko.
Eragon jest związany z Saphirą magiczną mocą, psychiczną więzią , która wzmacnia ich wzajemną siłę lecz jest trochę...nieprzewidywalna. Król krainy, w której rozgrywa się akcja – Alagaesii – jest także Jeźdźcem, zaprzedał się jednak ciemnej mocy...W książce znajdujemy wszystko co niezbędne dla nowej generacji fantasy; wspaniałe walki , historyczne bronie, tajemniczy spisek i ... kobieta elf, która pojawia się w snach Eragona.


No i na koniec coś z fantastyki. Eragona czytałam najdłużej, akcja dosyć wolno się posuwała. Napisana prostym językiem, raczej do młoszych odbiorców, ale zamierzam przeczytać całą serie. Wymagającym fanom fantastyki raczej nie ma co polecam, ale tych, którzy tak jak ja zadowolą się prawie wszystkim powinna zadowolić.


Najbardziej podobała mi się "Zaginiona dziewczyna", a najmniej "Pan Tadeusz". Mam nadzieję, że marzec będzie również obfity w książki!
A tu zapraszam na moje konto na lubimyczytac.pl, gdy ktoś ma to nie obrażę się o dodanie do znajomych :)

9 komentarzy:

  1. Brawo! Co za lista ;-) ja nie mam juz tyle czasu na czytanie książek czego bardzo żałuję :-) dodaję na lubimyczytac.pl ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. U mnie w lutym tylko trzy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Szukając Alaski jest megaaa <3
    Zapraszam do mnie ;3

    OdpowiedzUsuń
  4. 7 to naprawdę bardzo dużo:) Ja przeczytałam tylko dwie... Obiecuję poprawę :P
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  5. nie czytałem tych książek :O

    OdpowiedzUsuń
  6. "Eragon" Christopher Paolini - miałam czytać, bo film był niesamowity :)

    OdpowiedzUsuń
  7. kurczę, chciałam do znajomych na lubimyczytac dodać, ale po zobaczeniu jak dużo książek przeczytałaś aż mi głupio :D

    OdpowiedzUsuń
  8. "Szukając Alaski" chętnie bym przeczytała ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Czytam właśnie "Zaginioną dziewczynę", byłam bardzo ciekawa tej książki. Jeśli chodzi o czytanie to ostatnio słabo mi idzie, nie mogę się zmotywować :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, każdego bloga staram się odwiedzić.
KOMENTARZE W KTÓRYCH JEST LINK DO WASZEGO BLOGA PUBLIKUJE POŹNIEJ, TO NIE JEST TABLICA REKLAMOWA! A ja na pewno trafię do was bez tego.