Strony

5 maja 2014

Dlaczego unikamy prawdy?


Ile razy było tak, że już od dawna coś przeczuwaliśmy ale nie dopuszczaliśmy tego do siebie? Wmawialiśmy sobie, że po prostu nam się wydaje i tkwiliśmy w pięknym kłamstwie? Chyba każdy wie o czym mówię. Oczywiście pierwszy na myśl przyszedł mi związek. Milion razy czytałam w internecie wyznania różnych dziewczyn i chłopaków, którzy podświadomie wiedzieli, że ich partner je/ich zdradza, już nie czuje tego co dawniej a mimo tego nic z tym nie robili, bo w głębi serca wierzyli, że się mylą. Drugim przypadkiem są osoby uzależnione. One też nie dopuszczają do siebie myśli, że bez narkotyku/papierosów/internetu nie potrafią funkcjonować, chociaż tak naprawdę to wiedzą. 
Przyjaźń gdzie tylko jednej osobie zależy, udawanie że wcale nie potrzebujemy nikogo do szczęścia, że wcale nie robimy czegoś na siłę, bo jest teraz modne, czy chociażby wmawianie, że zjedzenie jeszcze jednego ciastka nie zachwieje naszej diety. Dziwne, że potrafimy ukrywać przed samym sobą prawdę i nie dopuszczać jej do siebie, chociaż krązy ona w naszym umyśle na pewno. Ale dopóki czegoś nie wypowiemy na głos, nie staje się rzeczywiste nie? Bo widzimy to co my chcemy widzieć. Związek nadal będzie istniał, tak samo jak przyjaźń, nikt się nie dowie że nie potrafisz się wziąć za swoje ciało i każdy będzie myślał że łatwo Ci iść razem z modą. Brzmi dobrze i po co to psuć prawdą, no nie? 
 
 


28 komentarzy:

 1. Jejku świetny post...
  "Bo widzimy co chcemy widziec." Sama prawda!

  http://vie-madeleine.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele razy mam tak, że chcę znać prawdę, ale jednocześnie boję się jej usłyszeć. Tak wiele ludzi oszukuje, ukrywa prawdę, że jak sobie o tym pomyślę, to mam ochotę im wszystkim wygarnąć. No ale nic na to nie poradzimy, niektórzy całe życie będą udawać, ukrywać, bo im tak na rękę. Szkoda że nie zawsze myślą o drugiej osobie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No tak niestety jest. Moją koleżankę zdradzał albo zdradza nadal chłopak, spytała się o to jego kumpli oni to potwierdzili a ona wzięła to jako żart, bo po prost tak jej było wygodniej, wolała się oszukiwać a raczej tkwi w tym związku do teraz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dokładnie, zgadzam się z tobą i Creamy. Nikomu nie otworzymy oczu jeśli dana osoba sama tego nie zrobi. Tym wszystkim ludziom jest tak wygodniej, po co się kłócić, sprzeczać skoro jest 'dobrze' tak jak jest. Ludzie są wygodni nie oszukujmy się, i to właśnie jeden z tego przejawów...

  http://make-my-life-colorful.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. To chyba troche na zasadzie: kto mniej wie, ten spokojniej spi. Czasami trudno jest spojrzec prawdzie w oczy, ale gdy sie dlugo grzeznie w klamstwie jest jeszcze gorzej. Pozdrawiam BEata

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny masz ten blog :)

  Zapraszam do siebie, jeżeli się spodoba to możesz zaobserwować, to bardzo motywuje!

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj tak, niestety. Czasami lepiej wmawiać sobie, że to nieprawda, bo mniej boli...

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny post. Krótko, zwięźle i na temat.
  Każdy z nas na pewno miał chociaż raz w życiu sytuację podobną do tej, którą Ty opisałaś. Uważam, że najczęstszym przypadkiem są właśnie związki. Wydaje mi się, że jest to spowodowane tym, że niektórym ludziom lepiej jest się okłamywać, mieć jeszcze przez jakiś czas psychiczny spokój oraz być może trudniej jest takim osobom wprost zmierzyć się z prawdą i uciekają od tego jak najdłużej mogą.

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie unikanie prawdy jest po prostu prostsze ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja tam zawsze wierzę własnej intuicji :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Oj racja sama się dziwie, że potrafimy ukrywać takie kłamstewka i utrzymywać że jest to prawdą i ciągniemy to dalej i dalej i na samym końcu nie chcemy tego psuć tak jak wspomniałaś wydaje nam się to łatwiejsze :)
  http://malinabymylife.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Widzimy tylko to, co chcemy zobaczyć. ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Kolejny mądry post na twoim blogu :) Masz rację :) czasem ludzie coś ukrywają przed samymi sobą aby nie musieć się tym przejmować :)

  OdpowiedzUsuń
 14. No to prawda :>


  Zapraszam na swojego bloga :). Miło mi będzie jeśli coś skomentujesz :)
  http://oliwkaaja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Napisałaś całą prawdę..;x

  OdpowiedzUsuń
 16. o to to ! zawsze mówię również, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia..

  www.izabielaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. mi się chyba nigdy nic takiego nie zdarzyło :o ale mam wielu znajomych (szczególnie w związkach) którzy nie raz byli w takiej sytuacji, aż szkoda :( niestety, ale nie potrafimy sobie poradzić z nowym faktem i mimo życia w kłamstwie czasami wolimy w nim żyć...

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja jestem wielką realistką i niestety nie potrafię sobie niczego wykreować chociaż czasami bym chciała, bo było by łatwiej :) (np. że nikt nie zauważa, że się jąkam, bo nikt nic nie mówi... ale i tak wiem, że każdy to wie, większość się po prostu przyzwyczaiła albo nie chce robić mi przykrości).

  OdpowiedzUsuń
 19. @No, ja też się zdziwiłam tym tunelem i to jeszcze w Afryce. : ))

  OdpowiedzUsuń
 20. Człowiek jest dziwną konstrukcją. Często omijamy przypuszczenia czy też prawdę.
  http://jesykabloguje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 21. Prawdziwy post. W stu procentach zgadzam się z Tobą, dobrze jest to napisane

  OdpowiedzUsuń
 22. Fajny post :) Ludzie unikają prawdy, ponieważ łatwiej jest im żyć w kłamstwie. W dzisiejszych czasach prawda jest czymś kłopotliwym i wstydliwym. Zaobserwowałam cię :p Zapraszam częściej do siebie http://blogkunegundy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 23. Dzięki za komentarz ;)
  Piszesz świetne i bardzo ciekawe posty!!! :)

  http://mademoisellejuliet.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 24. dobrze napisane,zgadzam się z tobą ;D

  +obserwuję i zapraszam do siebie ^^

  OdpowiedzUsuń
 25. Życie nie jest łatwe, a czasem wydaje nam się, że jak nie będziemy czegoś dostrzegać, to to się nie stanie, nie będzie miało miejsca i życie będzie łatwiejsze. Ale oczywiście koniec z końcem i tak trzeba się z tym zmierzyć.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, każdego bloga staram się odwiedzić.
KOMENTARZE W KTÓRYCH JEST LINK DO WASZEGO BLOGA PUBLIKUJE POŹNIEJ, TO NIE JEST TABLICA REKLAMOWA! A ja na pewno trafię do was bez tego.